Genel Tanıtım

Beyin Cerrahisi; beyin, sinir ve omurilik operasyonu gerektiren hastalıklarla ilgilenen bir tıp dalıdır.

Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde ameliyat öncesi teşhis imkanları çok artmıştır.

Beyin Cerrahi Bölümümüz; alanında uzman ekibimiz  ile sizler için hizmet sunmaktadır. Hastanemizde en son teknikler ve güncel teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanemizde gerek duyulduğu takdirde operasyon sonrası yoğun bakım hizmetlerimiz hem araç gereç hem de uzman ekip yönünden modern niteliktedir.

Beyin cerrahisi kliniğimizde başlıca tedavi edilen hastalıklar:

Boyun Fıtığı: Boyun, sırt, omuz ve kolda ağrı, uyuşma ve güçsüzlük ile ortaya çıkar. Ağrı, histe kusur ve kuvvette kayıp şikayetleri olur. İstirahat, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ile erken dönemde tedavi uygulanır. Belirtilen şikayetlerin devam etmesi halinde ise yapılacak tetkiklerle (MR vs.) kesin tanı konduktan sonra cerrahi girişim uygulanır.

Bel Fıtığı: Bel ve bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma, incelme ve güçsüzlük şikayetleri olur. İstirahat, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ile erken dönemde tedavi uygulanır. Belirtilen şikayetlerin devam etmesi halinde ise yapılacak tetkiklerle (MR vs.) kesin tanı konduktan sonra cerrahi girişim uygulanır.
Beyin kanaması: Beyni besleyen damarlardan bir veya bir kaçından kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz hale gelmesi durumudur. Genel olarak baş ağrısı, kusma, bilinç değişikliği, vücut yarısında güçsüzlük, konuşma bozukluğu bulguları ortaya çıkmaktadır. Hastanemizde Bilgisayarlı Beyin Tomografisi ile beyin kanamasına tanısı konulmaktadır.

Beyin Tümörü: Baş ağrısı, fışkırır şekilde kusma, sara tipinde bayılma nöbetleri, ilerlemiş dönemlerde (beyindeki yerleştiği bölgeye göre) vücudun bazı bölgelerinde felç belirtileri ve kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde de bozulma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Hastanemizde beyin tomografisi bu tip belirtiler sonucunda kesin teşhis koyulabilmesi için kafa içi ve beyini görüntülemek amacıyla çekilmektedir.

Beyin tümörü tedavisi cerrahidir. Hastanemizde ister iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörlerin cerrahi olarak tedavisi uygulanmaktadır.

Doktorlar

Op. Dr.Gökhan Pekcan

Beyin ve Sinir Cerrahisi