Genel Tanıtım

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Jinekoloji kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim ile ilgilenen uzman doktorlara jinekolog denir. Jinekolog halk arasında Kadın Doğum doktoru olarak ta bilinmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüzde modern jinekolojik girişimler başarıyla uygulanmaktadır. Sağlık Grubumuzda gerçekleşen doğumlarla pek çok ailenin anne ve baba olma sevincine ortak olumakla birlikte hastalarımızın jinekolojik operasyon ile sağlığına kavuşmalarında da pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bugün, artık klasik tıp uygulamalarında verilen adın belirttiğinin aksine temelde bağlı kalınan kavram sadece Kadın Hastalıkları ve Doğum değil, Kadın Sağlığıdır.

Kadın hastalıklarıyla ilgili birçok problemin önüne rutin yıllık jinekolojik muayeneler ile geçilebilmektedir. Rahim kanseri ve sizlerin sağlığını tehdit eden bir çok probleme karşı düzenli kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Jinekolojik takipler hem yetişkinler hem de erken yaşlar için ciddi bir önem arz etmektedir. Çocuk ve ergenlik dönemi jinekolojik takipleri: Ergenlik ve gelişim süreci izlenmesi, ergenliğe girişde gecikme veya erken ergenlik gibi konuların takip ve tedavileri yapılır. Sağlıklı genç nesiller için bilgilendirme yapılır.

Kadın Sağlığı Takipleri:

Olağan yıllık düzenli muayene ve jinekolojik ultrasonografi, smear tarama testleri yapılır. Adet düzensizliği, vaginal enfeksiyonlar , cinsel ilişki ile geçen hastalıkların tedavisi planlanır.

Jinekolojik hastalıkların tanı ve tedavileri planlanır: Over kistleri , çikolata kisti, dermoid kisti, Rahimde Ur- Myom, Rahim sarkması, Doğum yırtıkları, idrar torbası sarkması, İdrar kaçırma ameliyatları açık ve kapalı yöntemle Laparoskopik cerrahi ile tedavileri yapılır .

Laparoskopik cerrahi diğer adlandırma ile Minimal İnvazif Cerrahi tekniği ile Over kistlerinin tamamı tedavi edilebilir. Myomların tedavisinde kapalı yöntem Laparoskopik  cerrahi başarı  ile uygulanır.

Histereskopi  rahim içinin kamera ile görüntülenmesi: Rahimde polip, Rahim içinde yapışıklık, Rahimde perde gibi durumlarda kullanılan  Minimal invazif cerrahi yöntemidir.

Rahim alınmasını gerektiren durumlarda aşırı adet kanamalarında, myom ve over kistlerinde, rahim sarkmasında Laparoskopik cerrahi açık ameliyat yöntemleri ile beraber uygulanmaktadır.

Jinekolojik üroloji yani idrar kaçırma  sorunlarında cerrahi yöntemler : TOT (Transobturator Tape)

diğer ameliyatlara  eşlik ederek uygulanabilir (rahim sarkması ve idrar torbası sarkması)

Kadın Hastalıkları kanserlerinde Jinekolojik Onkolojik Ameliyatlar : Rahim kanseri, Rahim ağzı kanseri, Yumurtalık kanseri ameliyatları, Rahim ağzı kanser taraması Pap Smear ve LEEP operasyonları yapılmaktadır.

Gebelik Takipleri ve Doğum süreçleri:

Rutin aylık gebelik takipleri ve ultrasonografi her gebede yapılır. Olağan gebelik takibinde tarama testleri İkili test, Üçlü test, Dörtlü test uygulanır,  Non Invasif Tanı Testleri (NIPT ) ve Amniosentez uygulanır. Riskli gebelik  grubuna giren Yüksek tansiyon, Şeker hastalığı, Tekrarlayan gebelik kayıpları, Tüp bebek gebelikleri, Çoğul gebelikler, Myom ve gebelik durumlarında  Ayrıntılı Ultrasonografi ve Dört Boyutlu inceleme ile sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi sağlanır.

İleri bakım ve yardım gerektiren  bebekler , erken doğan bebekler, kilosu haftasından ufak olan bebekler Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi ile hayata yeniden sarılır.

Doğum sürecinde  tam donanımlı  doğumhanelerimiz  ve ameliyathanelerimiz ile 7 gün 24 saat profesyonel ebe hemşire ve Anestezi ekibi ile  Vajinal doğum, Sezeryan Doğum  gerçekleştirebilmekteyiz, ayrıca yenidoğan yoğun bakım ünitemiz; donanım, bilgi,deneyim ve özveri ile yoğun bakıma ihtiyacı olan bebeklere gerekli yaşam desteğini sağlamaktadır.

 

Kadın Doğum da sık sorulan ve merak edilen konular;

Adet düzensizliği

Adet sancısı

Doğum kontrol yöntemleri

Endometriosis veya çikolata kisti

Epidural doğum

Gebelik zehirlenmesi

Gebelikte ayrıntılı ultrasonografi

Gebelikte dört boyutlu ultrasonografi

Gebelikte tanısal testler

Gebelikte tarama testleri

Genital siğiller

Gebelikte şeker yükleme testi

HPV aşısı

İkili test

Kısırlık

Myom- Rahimde ur

Normal Doğum

NST testi

Pelvik Ağrı

Plasenta Previa Bebeğin eşinin aşağıda olması

Plasenta Akreta Bebeğin eşinin rahime yapışık olması

Polikistik over

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı yetmezliği

Rahim kanseri

Sezeryan Doğum

ikili test

Üçlü test

Vaginismus

Yumurtalık kanseri

Doktorlar

Op. Dr. Faruk Ziya Saygı

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Hakan Gürbüz

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Tahir Tosyalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Cihan Kaleli

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Hatice Güldal Erbek

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op.Dr. Yeter Uyar

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op.Dr.Cengizhan Kolata

Kadın Hastalıkları ve Doğum